Najważniejsze trendy w architekturze

Co zwróci uwagę współczesnych projektantów? Czym będzie się charakteryzować nowy rok w architekturze? Co będzie dominować wśród budynków mieszkalnych i biurowych? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedź dotyczącą podejścia do architektury. Znajdą się tu również rozwiązania, które były i wciąż są na czasie.

Deseń, wzór czy motyw idealnie łączy się z angielskim słowem pattern. Wszystkie razem skrywają jedno znaczenie- powtarzalność na elewacji porządkuje przestrzeń. Dawniej architektura biurowa charakteryzowała się jednorodnym i wyraźnym wzorem. Współcześnie te elementy coraz częściej pojawiają się na budynkach mieszkalnych. Dlaczego? Ponieważ stały się modne i dość popularne we współczesnej architekturze. Dlatego są tak chętnie wykorzystywane przez projektantów. Patterny zyskały swoją największą popularność w Polsce w latach 60. Teraz przeżywamy ich wielki powrót. Zostały bardzo mile przyjęte nie tylko przez projektantów, ale także przez odbiorców. Coraz więcej tego typu budynków powstaje także w miejscowości Chojnice. Prosta forma zachęca nowych nabywców do inwestycji w swoje własne miejsce na ziemi.

Oszczędność formy jako wyznacznik dobrej architektury

Dobra architektura charakteryzuje się przede wszystkim ponadczasowością. Aby tak się stało niezbędne, jest użycie materiałów najlepszej jakości. Dzięki takim rozwiązaniom architekci mają szansę zaprojektować budynki nie tylko o imponującym wyglądzie, ale także oszczędne w formie. Zachowanie w projektach modernizmu i oszczędności formy sprawia, że wykonane budynki będą wiecznie młode. A tym samym zawsze wpiszą się w obowiązujące kanony i normy. Nowoczesność powinna zagościć w większości gustów projektantów. Proste i nieskomplikowane obiekty to wyznacznik architektury na wysokim poziomie.

Wyższa przestrzeń

Popularnością wciąż cieszą się duże przeszklenia. Coraz więcej polskich nabywców zwraca uwagę na dobrze doświetlone wnętrza. Ważną rolę odgrywają także widoki. Zatem idąc tym tropem, powstaje coraz więcej projektów budynków, zwróconych na tereny zielone. Dotyczy to zwłaszcza budynków mieszkalnych w miastach. Także w Chojnicach ten trend jest zauważalny. Na nowo powstałych osiedlach tworzy się specjalne tereny zielone między budynkami. Podnosi to nie tylko atrakcyjność mieszkań, ale także komfort i jakość życia.

Nie każdy jednak może sobie pozwolić na mieszkanie z widokiem na las czy jezioro. Można to w pełni zrekompensować panoramicznym widokiem. Taką nieograniczoną perspektywę stwarzają wysokie budynki. W Polsce tworzy się ich coraz więcej. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze rosną znacząco ceny gruntów. Nie da się ukryć, że zarówno inwestorzy, jak i mieszkańcy cenią sobie dobre lokalizacje. Po drugie, takie rozwiązanie stwarzają większe możliwości dla architektów. Dzięki temu pozostaje więcej przestrzeni pomiędzy i wokół budynków. Zupełnie odwrotnie niż w przypadku niskiej zabudowy.

Wspólna przestrzeń

Przyszłość architektury współczesnej stanowią pomieszczenia wspólne. Tendencje związane ze stylem życia i pracy ulegają znaczącym zmianom. Architekci projektują nie tylko przestrzeń do pracy. Tworzą także miejsca do rekreacji, kluby sportowe zielone elementy. Powstają w różnych miejscach m.in. na dachach. Taki trend bierze się z potrzeby budowania relacji społecznych i z większej otwartości mieszkańców. Świadoma, nowoczesna architektura powinna zatem wziąć te aspekty pod szczególną uwagę. Taką okazją są mieszkania czy apartamenty dwupoziomowe na ostatnim piętrze. Z reguły do dyspozycji pozostaje dach lub większy taras. Opisane rozwiązania można zauważyć na osiedlu pogodnym w Chojnicach. Wprowadzenie społecznych aspektów powinno być najważniejszym elementem modernistycznej architektury.

Co przyniesie przyszłość? Przewidywania padają na stworzenie małych ogródków owocowych lub warzywnych. Powoli zostają wdrażane tego typu pomysły. Odbierane są pozytywnie przez odbiorców. Wynika to z większej świadomości Polaków na temat zdrowego stylu życia. Wszystko wskazuje na to, że zarówno architektura biurowców, jak i budynków mieszkalnych, związana będzie zmiana klimatu. Coraz częściej wykorzystuje się w tym celu zielone dachy czy ściany. Dominuje duża ilość tarasów, a zabudowa kształtowana jest w taki sposób, by dawała cień.

Inteligentne budynki

Rozwój technologiczny dotyczy także biurowców. Są wyposażone w coraz to nowsze technologie i stają się przez to bardziej inteligentne. W budynkach można spotkać rozwiązania dotyczące czystego powietrza, dopasowanej wilgotności i reakcji światła na obecność człowieka. Wszystko to zmierza do stworzenia wyspecjalizowanych pomieszczeń pracy, odizolowanych i wyciszonych. Będzie w nich możliwe korzystanie z odpowiednich narzędzi teleinformatycznych.

Co zatem będzie królować w nowoczesnej architekturze? Funkcjonalność czy wygląd? Nowoczesność nie musi być brzydka. Wciąż stanowi połączenie stali, betonu, cegieł czy szkła. Najważniejsze, by spełniała oczekiwania przyszłych odbiorców.

TRENDY W BUDOWNICTWIE 2018

Minimalizm, stonowane kolory, naturalne materiały, energooszczędność, funkcjonalne przestrzenie to największe trendy w 2018 roku. Na takie rozwiązania decyduje się bardzo duża ilość klientów, którzy udają się do architektów po projekty.

  1. Minimalizm - To ponadczasowa opcja! Obecnie modny jest w bardzo wielu dziedzinach. W budownictwie minimalizm daje wrażenie elegancji a proste bryły praktycznie pasują do każdego otoczenia. Często Geometryczne bryły, proste dachy o niewielkim stopniu nachylenia z możliwością zagospodarowania na nich tarasów to ogromna funkcjonalność dająca satysfakcje na wiele lat.
  2. Drewno, kamień i stonowane kolory - Naturalne materiały takie jak drewno i kamień bardzo często stosuje się we fragmentach elewacji. Kolory elewacji głównie skupiają się na szarościach, beżach i bieli.
  3. Energooszczędność - W dzisiejszych czasach domy buduje się z myślą o jak najmniejszym zapotrzebowaniu energii na ich ogrzanie. Ociepla się ściany, dach i podłogi. Do ogrzewania stosuje się rozwiązania ekonomiczne i współgrające z naturą, takie jak kotły i pompy ciepła. Dodatkowo można zamontować solary, które zaopatrzą budynek w ciepłą wodę.
  4. Funkcjonalna przestrzeń - Duże powierzchnie, otwarta część dzienna z możliwością wyjścia na taras to bardzo korzystne i wygodne opcje. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się kuchnią z jadalnią połączoną z salonem. Charakterystyczne są duże przeszklenia, które dają wrażenie jeszcze większej przestrzeni.

ZALETY DOMÓW PASYWNYCH

Największym walorem domów pasywnych jest wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Poza tym, inwestycja w taką budowę daje nam wiele innych korzyści:

  1. Mniejsze koszty - Dzięki zmniejszonemu zużyciu energii koszty można zredukować nawet do 75%! W porównaniu z domami klasycznymi różnicę można zauważyć już po pierwszym roku użytkowania.
  2. Własny system dostaw energii - Dom praktycznie sam zasila się energią wiatrową, słoneczną czy ziemną. Użytkownik nie jest uzależniony surowców od naturalnych, takich jak węgiel czy ropa.
  3. Kontrolowany system wentylacji - Bardzo ważna cecha! Powietrze w pomieszczeniach nieustannie jest wymieniane na świeże. Zapachy z kuchni, wilgotne powietrze z łazienek oraz inne zanieczyszczenia z pokoi zastępowane są powietrzem z zewnątrz. System jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ zmniejsza ilość kurzu i pyłów.
  4. Komfort mieszkania - Domy pasywne umożliwiają utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach przez cały rok. Co więcej, powietrze ma stałą, odpowiednią wilgotność. Domy pasywne gwarantują nam w przyszłości mniejszą ilość napraw i remontów, ponieważ przy ich budowie nie ma miejsca na błędy konstrukcyjne. Przyczynia się do tego m.in. zastosowanie dobrych materiałów izolacyjnych na ścianach.
  5. Skandynawski wygląd - Domy charakteryzują się minimalną formą i prostą kolorystyką. Okna usytuowane są od strony północnej, przeważnie są małe. Natomiast, od południa umieszcza się większe przeszklenia.
architekt chojnice
architekt chojnice

budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne

budynki przemysłowe: hale, warsztaty, magazyny

budynki użyteczności publicznej m.in. sklepy, salony usługowe, lokale gastronomiczne

operaty wodno-prawne (zbiorniki wodne, pomosty, odwodnienia itd.)

przebudowy i rozbudowy obiektów istniejących

SOCIAL MEDIA

GoProject Chojnice

Misją naszej pracowni jest świadczenie kompleksowych usług w zakresie inwestycji budowlanych. Naszym celem jest wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom klienta. Oferujemy gwarancję pełnego zadowolenia z wykonywanych przez nas usług.

Dążymy do najwyższej jakości i efektywności realizowanych przez nas prac. Bezpośrednio rozpoznajemy potrzeby klienta, zapewniamy indywidualną ścieżkę współpracy tak, aby każdy mógł poczuć się wyjątkowo.

Adres

Biuro Projektowe
Goproject Adam Kubat

Chojniczki
ul. Chojnicka 18
89-600 Chojnice

NIP: 555 200 70 43

Kontakt

Email:
kontakt@goproject.com.pl

Telefon:
+48 884 757 815